Quantcast
Channel: Subiektywnie o finansach
Viewing all articles
Browse latest Browse all 78

Z polskim kontem w Londynie. Bankomaty za free, a przelew do kraju dojdzie tanio i szybko?

$
0
0

Bank Smart reklamuje się jako "pierwszy europejski dyskont bankowy". Dyskont, bo w dyskontach zwykle jest tanio. A europejski, bo podobno konto działa na terenie całej Unii Europejskiej tak samo, jak w Polsce. Koncept polega na tym, że między subkontami w euro i złotych da się przesuwać pieniądze ponosząc niskie koszty (nie ma opłat za przelew, a spread jest sympatyczny: gdy bank uruchamiał tę usługę - wynosił tylko 0,5%), a do konta w euro bank dorzuca kartę pozwalającą na darmowe wypłaty banknotów w krajach, gdzie obowiązuje euro. Pracując w Niemczech, Francji, czy Hiszpanii i mając konto w polskim Banku Smart wystarczy tylko poprosić pracodawcę, żeby przelewał na to "polskie" konto pensję. A później już można bankować wymiennie - to w euro, to w złotych, nie ponosząc poważniejszych kosztów. Wypłacasz gotówkę z bankomatu w euro, albo przesuwasz pieniądze do Polski online, tak jakbyśmy już byli w strefie euro. A zmiana waluty w tę i wewtę niewiele kosztuje. Do tego wszystkiego dochodzi możliwość logowania się głosem i kilka innych technologicznych bajerów, za którymi stał do tej pory nie kto inny, jak Sławomir Lachowski, niegdyś twórca mBanku (kilka dni w tajemniczych okolicznościach złożył rezygnację). Choć bank jest mały i nie szasta milionami na promocję, ostatnio wzrost liczby klientów sięgał ponoć 500 dziennie.

Miło? Wygląda na to, że Bank Smart szykuje nowy skok. Oficjalnie jeszcze nic o tym nie wiadomo, ale w piątek do klientów trafiła informacja o zmianie regulaminu i taryfy opłat. Wynika z niej, że oprócz konta osobistego w złotym i euro bank będzie oferował też... identyczne rachunki w dolarach i funtach brytyjskich. A do tego wejdzie z ofertą preferencyjnych przewalutowań przelewów z tych walut na złote (i na odwrót). Brzmi ciekawie. Oznacza to bowiem, że możliwość posiadania konta działającego tak samo w Polsce, jak i poza krajem może zostać rozszerzona na dwa inne miejsca na świecie, do których często podróżujemy i w których często pracujemy. Wyobraź sobie, że pracujesz np. w Londynie i że mając konto w Banku Smart po prostu prosisz pracodawcę, żeby przelewał na nie twoją tygodniówkę. A potem bez prowizji wypłacasz kasę z bankomatów w "Londku" (za pomocą karty "funtowej") albo przerzucasz ją bez wysokiego spreadu na polskie subkonto w złotych (z którego np. korzysta np. twój partner w Polsce, mający kartę "złotową").

Bankowanie transgraniczne po niskich cenach to coś, co może bankowcom, mającym zszarganą opinię, uratować tyłek i aż strach, że nikt do tej pory o tym nie pomyślał (no dobra, są pewne zajawki zmian, jak choćby wielowalutowa karta Banku Pekao ). Nasi bankowcy kantują spreadami, prowizjami za przelewy i opłatami za przewalutowania każdego Polaka, który wystawi nos za granicę. A jesli Bank Smart będzie pierwszym, który pokaże, że tak być nie musi... Przyjrzałem się ofercie combo-rachunku w dolarach i funtach. Założenie konta dolarowego lub funtowego w Banku Smart jest bezpłatne, nie ma też prowizji za jego prowadzenie. Karta do konta jest darmowa, o ile jest to pierwsza karta klienta w banku. Jeśli mamy już kartę "złotową", to za wydanie funtowej zapłacimy jednorazowo 4 funty (za dolarową - 6 "zielonych"), a za używanie przez cały rok - drugie tyle. Nie jest to szczególnie wysoka cena za możliwość wypłacania z "polskiego" w sumie konta funtów ze wszystkich bankomatów na Wyspach.

Kłopot pojawia się z kwestią przelewania na konto w Banku Smart pieniędzy od pracodawców w USA i Wielkiej Brytanii. Żaden z tych krajów nie jest w strefie tanich przelewów SEPA. Warunki wysłania funtowego przelewu z banku brytyjskiego na konto w polskim Banku Smart (np. systemem SWIFT) są znacznie mniej fajne, niż w przypadku przelewania euro (to dlatego funty wysyła się przekazami Western Union, albo w kopertach). Słyszałem, że w Banku Smart kombinowali, iż otworzą rachunki korporacyjne w najpopularniejszych bankach brytyjskich i to na te konta będą trafiały przelewy od zagranicznych pracodawców klientów. A potem, już w ramach przelewów wewnętrznych i wyrównywania sald (tak, jak działał kiedyś system przelewów ekspresowych Blue Cash) pieniądze będą trafiały na docelowe konta klientów Banku Smart. Nie wiem czy ostatecznie ta formuła wejdzie w życie, ale skoro odpalają rachunki w dolarach i funtach, to abyśmy mogli mówić o podobnej funkcjonalność, jak w przypadku rachunków w euro, byłoby to wskazane.

Ogarnięcie sposobu, by przelewy od pracodawców nic klienta nie kosztowały (mimo, że pracodawca np. w Londynie, a bank w Polsce), wydawanie kart do wypłat bankomatowych w funtach i dolarach to jedno, a tanie i natychmiastowe przesuwanie pieniędzy pomiędzy subkontami w różnych walutach - to drugie. Zamiana funtów (albo dolarów) na złote i z powrotem ma działać w Banku Smart szybko (ale czy tak szybko, jak w przypadku euro? zobaczymy...) i ma nie wiązać się z większymi kosztami. Za 80 pensów albo 1,3 dolara można aktywować usługę "tanich przewalutowań", czyli preferencyjnego spreadu (nie wiem tylko do jakiego poziomu spread spada w ramach "abonamentu"). A jej utrzymywanie rocznie kosztuje 2,5 funta i jakieś 4 dolary. Chętnie to przetestuję. Ale mam też na koniec uwagę bardziej ogólną. Im dalej w las tym więcej drzew, więc wcale nie jestem pewny czy Bank Smart nie biegnie zbyt szybko ku nowościom. Fajna, zintegrowana oferta dla osób chcących korzystać z tego samego banku w Polsce i strefie euro to świetny pomysł, ale rozszerzenie tej filozofii na inne kraje może być trudne. Choć z drugiej strony... można potraktować konta walutowe w Banku Smart nie aż tak ambitnie - jako jeszcze jedną usługę w stylu bankowego kantoru walutowego.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 78

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra